V článku vám představíme jednotlivé cviky na posilování jednotlivých svalových partií. Můžete se také těšit na videa z cviky na posilování.

Cviky na posilování – cvičte základní cviky

Pokud chcete mít v posilování větší pokroky tak začněte jako cviky na posilování používat základní vícekloubové cviky. Jsou to cviky cvičené s činkami s volnou váhu. Tedy žádné stroje či přístroje. Stačí dostatek závaží v posilovně a můžete jít na to. Pro začátečníky je však důležité se nejprve naučit správnou techniku, až poté můžete začít myslet na nějaké větší váhy na čince.

Jak cvičit cviky na posilování ?

Každý cvik na posilování by jste měli cvičit po 8 – 12 opakováních a asi po 4 -5 seriích. Série = počet, kolik krát budete cvičit například benčpress. Mezi cviky vždy nechejte krátkou pauzu na dostatečný odpočinke pro vaše svaly. Pak běžně na další sérii cviku.

Cviky na posilování prsních svalů

Cvičení prsních svalů (hrudníku) je velmi oblíbené. Nejčastěji používaným cvikem je benčpress (přečtěte si článek o tom Jak zlepšit váš benčpres! ) Používají se také tlaky s jednoručkami nebo pullovery. Více o posilování prsních svalů najdete v článku posilování prsních svalů.

Cviky na posilování břišních svalů

Většina lidí se snaží mít pěkné břicho a dosáhnout toho, aby měli na břiše 6 buchtiček (Six Pack). Používají se různé cviky, ale nejvíce se používají zkracovačky a lehy sedy. Cviky na břicho je dobré provádět až do pálení bříšních svalů, není tedy dobré cvičit konkrétní počet opakování. Více jsme posilování břišních svalů rozebíraly v samostaném článku s názvem Posilování břišních svalů.

Cviky na posilování zádových svalů

Králem cviků na záda je jednoznačně mrtvý tah (přečtěte si článek s názvem Mrtvý tah). Mrtvý tah zatěžuje nejen zádové svaly, ale téměř celé lidské tělo. Je to velmi komlexní cvik. Na záda se dále používají shyby, které jsou skvělé na rozvoj šířky zad (tzv. rozvijí véčko). Ještě více o posilování zad se dočtete v článku s názvem Zapojte konečně záda!

Cviky na posilování videa

Podívejte se jaké cviky na posilování zařazují do svého tréninku kulturisté.

Tréninkový spot Tomáše Bureše a jeho sparing partnera Marka Vomáčky.

Štefan Havlík – cviky na posilování stehen

Andrej Mozolani